Programovou osu osmého ročníku festivalu tvořily inscenace a autorské projekty jednotlivých umělců či divadel z ČR a zahraničí se zaměřením na aktuální společenská témata. Ze zahraničních produkcí byly početně nejvíce zastoupeny inscenace ze Slovinska, kterým byl věnován sobotní program. Často propojovaly společenská a intimní témata. Důraz na přesvědčivou kolektivní výpověď připomněl sílu společného komunitního snažení a nazírání světa. Podobnou atmosféru a sdělení nabídlo i slovenské představení skupiny Odivo, které kombinovalo prvky fyzického a loutkového divadla. Z českých produkcí byla zahraničními experty velmi chválena inscenace Jana Mocka Present: Perfect zkoumající ikonoklastická gesta. Inscenace Úspěch domácího Divadla X10 zase dokázala, že i ve sféře nezávislého divadla je možná “velká činohra” na aktuální společenské téma.
Důležitým bodem hlavního programu byly produkce dvou ruských performerů Ingy Antarktingy a Janise Povilaitise, které se odhodlaně vymezily proti současnému kremelskému establishmentu a vojenskému napadení Ukrajiny. Jejich tvorba inspirovala diskuze o povaze a účinnosti takového snažení, obecně pak o oprávněnosti a možnostech umělecké výpovědi ruských exulantů.
Nedílnou součástí každoročního programu jsou v posledních letech také akce ze série Y Events, které se pohybují na hranici výtvarného a performativního umění. V roce 2022 se jejich tvůrci a tvůrkyně zaměřili na téma “gossiping” (“klevetění”), které představili z genderového i mytologického hlediska. Akce s názvem Y: ŠŠŠŠŠŠ se pokusila z drbů sejmout etickou kritiku a ukázat, že drby mohou být emancipační nebo dokonce feministické a stát se tak nástrojem, který umožňuje naslouchat a předávat informace, které jsou ve veřejné diskusi skrývány nebo dokonce zamlčovány.
Špatné divadlo (Ó, festivalová premiéra), Odivo (Světlonoš), Divadlo X10 (Úspěch), Janis Povilaitis (Dobrodružství zbloudilého vojáka), Lea Kukovičič (Forsale), Glej&Moment (How did we get here), Jan Mocek (Present: Perfect), Inga Antarktinga (Russian book of dead), Glej (Under construction), Jana Kozubková (Rusalka od vydří řeky), Ústav úžasu (Karlova a Jaromírova pohádka), Divadlo paní Ptákové (Pipi dlouhá punčocha)
Kultura v regionech (moderoval Kryštof Koláček, Divadlo X10)
Zahraniční hosté: Nika Bezeljak (Sl), Veselin Dimov (BG), Marek Godovič (SK), Ulrike Kuner (AT), Zoran Petrovič (SI), Anna Sīle (LV), Axel Tangerding (DE)
Po páté odpoledne (projekt produkční platformy Rekultur)
Y: We are not alone (Kino DFKH, slow tv)
Knihovna Václava Havla & Divadlo X10: Play Havel (Kino DFKH, www.playhavel.cz)
Kolektiv Prádelna: Jak vyjádřit touhu nemožného (Kino DFKH, dokument)
WWW Neurobeat (koncert)