Netradiční historický seriál.
10 režisérů / 10 herců / 10 krizových momentů české novodobé historie
REŽISÉŘI Anna Klimešová, Kamila Polívková, Tereza Říhová, Jakub Čermák, Jan Frič, Štěpán Gajdoš, Tomáš Loužný, Ian Mikyska, Jiří Ondra, Ondřej Štefaňák
HERCI Magdalena Kuntová, Anita Krausová, Lucie Roznětínská, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák, Hynek Chmelař, Jan Jankovský, Šimon Krupa, Václav Marhold, Pavel Neškudla,
KAMERA Jan Kratochvíl, Jakub Mardešič, Tomáš Moravec, Štěpán Pech, Jiří Straka, Dominik Šlambora
STŘIH Jakub Mardešič
KONCEPCE PROJEKTU Ondřej Štefaňák
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE Libor Svoboda
Unikátní projekt Divadla X10 založený na projevech význačných osobností české politiky a kultury, které ovlivnily svými veřejnými proslovy chápání skutečnosti v krizových okamžicích české novodobé historie. Krizový okamžik lze chápat nejen negativně, jako počátek zhoršených poměrů (ekonomických, společenských, politických atd.), ale také pozitivně, jako výzvu k možnosti zásadní změny k lepšímu. „Krize“ jako rozhodující moment, ve kterém musíme razantně volit ze dvou možností. O dopadech této rozhodující volby však můžeme spíše spekulovat nebo věřit v její pozitivní vyústění. Slova exponovaných osobností, příslušníků politických elit, morálních vzorů i obhájců násilné akce, uměleckých buřičů i konformistů, národních hrdinů i kolaborantů pak mohou mít zásadní roli v individuálním rozhodování občanů.
Na základě regulérního losování vznikly tvůrčí dvojice, které připraví video nahrávku příslušného projevu ve veřejném prostoru. Projekt začal 8. 4. záznamem losování a pokračoval každý čtvrtek zveřejněním videa jednoho z proslovů zpracovaných režijně-hereckým tandemem na YouTube kanálu Divadla X10 a sdílením na sociálních sítích.
Divadlo X10 svým projektem sebevědomě reaguje na omezení divadelního provozu i současnou krizovou společenskou situaci, ve které jsou občané denně konfrontováni s nejrůznějšími prohlášeními a projevy. Prostřednictvím konfrontace s projevy novodobé české historie je možné nahlížet současnou krizi v širším kontextu, který odhaluje principy manipulace i podpory, sobectví a sounáležitosti, populismu i pravdivého pojmenování stavu věcí.
1. Umělci v politické akci - SEIFERT 1956 (Ondřej Štefaňák / Šimon Krupa)
2. Kde domov můj? - BENEŠ 1945 (Tomáš Loužný / Magdalena Kuntová)
3. Vědomá lež - KLAUS 2007 (Jiří Ondra / Vojtěch Hrabák)
4. Krize a konjunktury - MORAVEC 1942 (Kamila Polívková / Anita Krausová)
5. Vzestupy a pády - BENEŚ 1938 (Jan Frič / Jan Jankovský)
6. Sto let - MASARYK 1928, ZÁPOTOCKÝ 1952, HAVEL 1990 (Štěpán Gajdoš / Jakub Gottwald)
7. Barikády - MANČAL 1945 (Ian Mikyska / Hynek Chmelař)
8. Budování státu - HÁCHA 1939 (Anna Klimešová / Pavel Neškudla)
9. Za pravdu - HORÁKOVÁ 1950, BERAN 1965, CHARTA 1977 (Tereza Říhová / Václav Marhold)
10. Slovenský hlas - BILAK 1971 ( Jakub Čermák / Lucie Roznětínská)
TRIBUNA X10 KE STAŽENÍ VE FORMĚ PDF (VHODNÉ PRO PEDAGOGY)
Podcast: O síle slova, historii a její interpretaci s Liborem Svobodou